Brigáda Vrihedd

Historie

Brigáda Vrihedd (tj. „Svoboda“ ve Starší mluvě) je oddíl, sestávající ze sjednocených komand Veverek. Tento oddíl vznikl během Druhé války Severních království s Nilfgaardským Císařstvím a jeho vybavení a celkově chování je výrazně ovlivněno právě Nilfgaardem. Vznikl dílem dohody elfské čarodějky Francescy Findabair a Císaře Emhyra var Emreis. Na základě tohoto paktu se elfové zaprvé účastnili převratu na mágské univerzitě na Thaneddu a zadruhé bojovali celou válku po boku Nilfgaardských spojenců. V bitvě u Brenny měla brigáda  velké ztráty a jen části se povedlo ustoupit. Jejich činy byly natolik… dramatické, že když došlo k uzavření Cintránského míru mezi Císařstvím a Severními královstvími, Seveřané si vyžádali za válečné zločiny vydání všech důstojníků brigády Vrihedd, které posléze zlynčovali a popravili v pevnosti Drakenborg v Redanii. Elfové jako rasa tímto dostali další „mentální ránu“ – přišli o hrdiny, elitu, nejlepší z nejlepších. Z tohoto důvodu také část veteránů Vriheddu dobrovolně odmítá odejít do Dol Blathanna, stejně jako část musí na rozkaz Císaře pokračovat v záškodnických činnostech na Severu opět jako komanda Veverek.

Vrihedďáci jsou na rozdíl od mladých Veverek a obecně těch, kteří se neúčastnili války v rámci této brigády, o poznání disciplinovanější, lépe vybavení a celkově připomínají více vojáky než partyzány. Jsou vyhlášení svým rasismem, fanatismem, brutalitou a vynikajícími výkony v boji. Opisem řečeno někdo konečně nakrmil Veverky a dal jim dobré vybavení a řekl jim „běžte a mstěte se na lidech, kteří vám ublížili“. A tak šli. Pod velením legendárního plukovníka Isengrima Faoiltirny brigáda Vrihedd vykonala nezanedbatelnou úlohu během války a její činy byly následně v rámci Cintránského míru odměněny vznikem samostatného elfského státu Dol Blathanna pod Modrými horami V Aedirnu.

Výstroj

Střelecká jízdní brigáda. Krom centrální síly ve formě jízdních střelců, sestává též ze sapérských a záškodnických oddílů. Jejím hlavním úkolem jsou rychlé přepady, obchvaty křídel a operace v týle nepřítele. Jakožto elfí jednotky mají některé specifické prvky výbavy, a také si ponechali různé doplňky z doby, kdy ještě byli u komand. Základní oblečení a výstroj mají stejnou, jako všechny ostatní severní brigády. Tato výstroj je standardizována a voják ji fasuje od státu. Elfové však k tomu s oblibou nosí různé šerpy a šátky. Také mívají tendence svůj oděv i fasovanou výstroj zdobit drobnými výšivkami, například rostlinnými motivy. Velitelé jim tento výstřelek většinou tolerují.

Jednotky tvoří převážně lehkooděnci. Oblíbený model zbroje vypadá tak, že přes základní zbrojný kabátec obléknou prošívanou vestu nad kolena, kožené chrániče holení a předloktí, k tomu jednoduché myšky a nákolenky. Ramena ponechávají volná kvůli střelbě z luku, nebo na ně přivazují malé terčíky. Ze zbraní používají především luky, šavle, menší kulaté štíty a kopí. Znakem brigády Vrihedd jsou tři stříbrné (bílé) blesky na černém poli.