Oděv

Zde si uvedeme, co by měla každá úroveň výstroje vlastnit ze seznamu oděvu. Konkrétní součásti jsou dále detailně popsány.

Odvedenec: Košile, neutrální kalhoty, tunika či nějaký svrchník, neutrální kápě, opasek, boty, tašvice. Obecně tvořen dle zásad BF.

Lehkooděnec: Košile, vesta či doublet, nohavice, kápě, svrchník, plášť, opasek, boty, tašvice, čapka či baret. Může být tvořen v jednoduchém stylu, či porkočilém.

Těžkooděnec: Košile, vesta či doublet, nohavice, kamaše, kápě, svrchník, plášť, čapka či baret, opasek, boty, tašvice. Může být tvořen v jednoduchém stylu, či porkočilém.

Rytíř: Košile, doublet, nohavice, kamaše, kápě, svrchník, plášť, klobouk, opasek, boty, tašvice. Zde očekáváme tvorbu postavy pouze v porkočilém stylu.

Seznam součástí oděvu:

Košile

Šije se z jemného bílého lnu, na zimu se může šít z kašmíru. Je střižena v základních geometrických tvarech. Skládá se ze čtyř obdélníků, dva tvoří tělo a dva rukávy. K tomu ještě dva čtverce, které se vkládají jako klínky do podpaží. Výstřih u krku a zapínání může být řešeno různými způsoby. Pokud se střih správně rozloží, spotřebuje se na ni asi jen metr látky.

Vesta

Jedná se v podstatě o doublet bez rukávů. Může mít, i nemusí, malý límeček. Bývá dlouhá k bokům, kde se šněruje k nohavicím. Vpředu se zapíná na knoflíky nebo šněrování. Tělo je ze čtyř dílů, dva přední a dva zadní, a je těsně vypasovaná. Vyrábí se většinou ze dvou vrstev přírodního lnu.

Doublet

Na tělo vypasovaným oděv k bokům s dlouhým, úzkým rukávem a límečkem. Šije se ze dvou vrstev látky. Letní verze je ze lnu podšitého barchetem nebo také lnem, zimní z tenké vlny podšité kašmírem, lnem či barchetem. Barva je bílá. Zapíná se vpředu po celé délce na knoflíky nebo šněrování. Přibližně ve výši pasu má dírky na tkanice, kterými se k němu přivazují nohavice. Tímto pevným svázáním nohavice vždy drží ve správné výšce. Tělo se šije ze čtyř dílů (dva přední a dva zadní). Límec je ze dvou dílů, vzadu je vsazen do trojúhelníku. Rukávy mají šev na zadní straně a v podpaží jsou rozšířeny klínkem. Pod tento oděv se v boji může, ovšem i nemusí, nosit košile.

Nohavice

Dlouhé a přiléhavé s vysokým pasem. Každá nohavice má jeden šev na zadní straně. Poté jsou sešity k sobě. Vpředu je krátký rozparek přes nějž se přivazuje krytí. Nohavice se nahoře pevně přivazují k vestě nebo doubletu. Mívají pásky pod patu, aby nevyklouzávaly z bot.  Jsou vždy černé s bílou podšívkou. Na léto se šijí z pevného černého lnu s barchetovou nebo lněnou podšívkou, na zimu z černé vlny s barchetovou, lněnou nebo kašmírovou podšívkou. Od pasu ke koleni jsou vyztuženy pruhem plátna, aby udržely váhu zbroje, která se na ně přivazuje. Vycpávky na kolenou a holeních mohou být napevno přišité, nebo šněrovací. Pravidelná pěchota často nosí na stehnech šachovnice. Ty mohou být vyrobeny z látky, tedy z vlny, a přímo našité na nohavice, nebo být součástí zbrojných kalhot.

Kamaše

Mnoho vojáků nosí vysoké kamaše chránící nárt, holeň a koleno. Slouží především proti chladu, vlhku a oděrkám. Oblékají se přes nohavice a prodlužují tak i jejich životnost. Mají podložené šněrování na zadní straně. Šijí se z černé vlny se lněnou podšívkou. Mohou být ponechány úplně jednoduché, nebo mít na koleni vycpávku pro vyměkčení. Mohou mít i všité plátky silné kůže chránící nárt a holeň. U lehkooděnců bývají jedinou ochranou nohy, těžkooděnci oblékají přes ně plátové prvky. Nosí se k nízkým botám, k jezdeckým holinkám nikoli.

Kápě

Nosí se pod helmu a do chladného počasí. Šije se těsně přiléhavá na hlavu, s malou kruhovou pelerínou a tvarovaným výřezem pro obličej. Je z černé vlny se lněnou podšívkou.

Čapka

Je vždy z černé vlny se lněnou podšívkou. Je ze dvou dílů. Pruhu látky širokého 10cm, jehož délka odpovídá obvodu hlavy, a z kruhu s odpovídajícím obvodem. Našívá se na ni vojenský odznáček.

Klobouk

Pro vyšší důstojníky nebo pro vojáky při slavnostních příležitostech. Na rozdíl od čapky ho není možné někam jednoduše sbalit a proto nevyhovuje tvrdým polním podmínkám.

Baret

Další variantou pokrývky hlavy pro vojáky, důstojníky či k civilnímu oděvu je bohatě nabíraný baret z černé vlny se lněnou podšívkou.

Svrchník

Oděv nošený v táboře místo zbrojného kabátce či prošívanice. Bývá ovšem dost velký, aby se v nepříznivém počasí dal obléci i přes zbroj.  Vždy se šije z černé vlny se lněnou podšívkou. Základní varianta je dlouhá ke kolenům, má vysoký stojací límec a zapínání vepředu na knoflíky. Tělo je střiženo ze čtyř dílů ve tvaru A. V pase je částečně nabíraný, zbytek řasení se dokončí opaskem. Mívá dlouhé, široké rukávy, které se nad zápěstím prudce zužují. Ty mohou být v ramenou mírně nabírané. Existuje i méně častá, bezrukávová varianta. Na prsou či na rukávu mívá svrchník našitý odznak brigády.

Plášť

Za chladného počasí se vojáci v táboře či na přesunu halí do dlouhých černých plášťů. Je střižen jako celý kruh, dlouhý nad kotníky, nemá připojenou kapuci a zapíná se na knoflíky či šněrování pod krkem. Šije se ze silné černé vlny a je podšitý tenkou černou vlnou nebo černým lnem. Vojákům slouží i jako základní přikrývka a matrace, kterou mají vždy u sebe. Houně a slamníky jim většinou dopravuje trén na vozech.

Opasek

Je široký dva až tři centimetry s mohutnou mosaznou sponou. Je dost dlouhý, aby pohodlně stačil i přes zbroj. Nosí se na něm hlavně tašvice a poboční zbraně.

Boty

Jsou z hnědé kůže. Šněrované vepředu, na boku či vzadu. Základní boty jsou vysoké nad kotník. Mohou se přes ně obléci kamaše. Nosí se ovšem i holinky vysoké až nad koleno.

Tašvice

Kožená kapsa nošená na opasku. Může mít tvar měšce, nebo jednoduché ploché kapsy. Může se ovšem sestávat i z více vrstev a malých měšečků. Zde voják nosí nejdůležitější věci jako peníze, identifikační dokumenty, kapesník, a podobně.